You have skipped the navigation, tab for page content
2021 Women's National Championships - Finals

Sign up for a free NRL Account to access this video and other exclusive content.

Sign Up

Already have an NRL Account? Log In

Not sure? Learn more about an NRL Account.

Follow NRL.com's live coverage for Day 4 of the Harvey Norman National Championships from Moreton Daily Stadium, Redcliffe.

After three days of sensational action the champions will be crowned on Sunday as the unbeaten Western Australia side meet First Nations Gems in the opens final.

Following that match, the Queensland Rubys and Queensland Sapphires square off in the under-19s decider.

It's not all the action in Redcliffe, however, with every team playing off for a final standing in the Championships.

Refresh this page after each match for a rundown of how the game played out.

Day 4 (Sunday, May 23)

Opens (2x20 min halves)

A double to back-rower and captain Bianca Stokes has helped Northern Territory clinch fifth spot in the opens division with a 20-6 win over South Australia.

The South Australians crossed first through Zahn Anthony before NT piled on four tries in the second half to come from behind and claim victory.

The Australian Defence Force has finished their campaign on a strong note with a 12-0 win over Victoria.

Tries to Lauren Dam and Alison Dennis set up the win with the ADF finishing third for the tournament in the opens division.

Western Australia has clinched their first-ever National Championships title with a thrilling win in golden point in the opens final.

WA co-captain Anneka Stephens broke the deadlock with a charging effort to get over the line in a remarkable game that delivered absolutely everything.

Both sides were tied at 6-6 after 40 minutes of thrilling footy before Stephens' heroics sealed the win.

Earlier, the Gems looked to have clinched the title with two minutes remaining after leading 6-4 until a late penalty goal through WA halfback Kailey Thompson under pressure set up the grandstand finish.

 

Under 19s (2x20 minute halves)

Two late tries to the Northern Territory have handed them a 10-4 victory over Victoria in the opening game at Moreton Daily Stadium.

The play-off for fifth looked to be going in the direction of the Victorians after Ariana Matue scored in the 23rd minute until NT stormed home to finish their campaign on the right note.

NSW Country and NSW City have played out an 8-8 draw in their playoff for third in Redcliffe on Sunday in an entertaining clash that will help NSW coach Blake Cavallaro choose his under 19s Origin side. 

NSW Country crossed first through Sophie Clancy before City hit back five minutes later through Leilani Wilson, who ran a strong line on the left edge.

Bench forward Matilda Jones charged her way over the line to get Country back in front in the 12th minute.

Some desperation defence from City fullback Cassey Tohi-Hiku stopped Charlize Lloyd-Phillips on her way to the line in one of the tackles of the tournament. 

A try to Andie Robinson in the 34th minute levelled the scores with six minutes remaining with both sides unable to come up with a match-winning play late.

Western Australia ran in eight tries to beat South Australia 40-0 in the play-off for seventh on Dolphin's Field 1. 

A double to Brooklyn Joyce were among the highlights for WA, who finished the tournament with their first win. 

The Queensland Sapphires have taken out the under 19s Harvey Norman National Championships final with a 16-4 win over the Rubys at Moreton Daily Stadium.

The Sapphires led 8-0 at the break after tries to Keilee Joseph and Tiamo Williams, before Joseph claimed a second in the 33rd minute. 

After pulling off a try-saving tackle 24 hours earlier to get the Sapphires into the final, Joseph crossed first with a piece of brilliance on the right edge. 

The Sapphires extended their lead just before half-time with Williams managing to get the ball down despite the attention of three defenders close to the line.

A try to Baylee Davies sealed the result for the Sapphires despite the Rubys crossing through Tyesha Mikaio just before the siren. 

 

Squads - Opens

Australian Defence Force: Lauren Dam, Cassidy Morley, Karri Thomas, Amanda Thomas, Michelle Vocea, Shannon Evans, Brittany Bugden, Ashlee Makim, Ebony Allsopp, Mardi Longford, Alison Dennis, Kirsten Wilson, Kiara Hawkins, Hannah Coel, Brielle Lovekin, Rachel Neil, Amber Baldwin, Chloe Callaghan, Molly Cooper, Paris Sinclair. Coach: Cory Lahz.

First Nations Gems: Stacey Markham, Brittany Constable, Robyn Draper, Nickita Kirby, Kiya Simon, Akira Kelly, Brooke Tongalea, Tazmyne Luschwitz, Kyra Simon, Ataliah Love, Tawana Sullivan Togo, Lacey Hickson, Rikka Lamb, Takiyah Nagas, Naomi Clayton, Nickolle Kirby, Tymekqwa Duckett, Janaya Trapman, Karri Williams, Madyson Tooth. Coach: Jessica Skinner.

Northern Territory: Tashara Cahill-Davern, Tiarna Hansen, Shari Togo, Kagui (Debbie) Gimini, Genna Stiles, Jordan Ah Sam, Calista Boyd, Ruti Faatoafe, Brittany Kassman, Melody Wehipeihana, Jade Jones-Cubillo, Bianca Stokes, Bianca Scrymgour-Napatali, Alysia Bader, Yasmin Isaac, Ivana Schober, Tedisha  Bush, Sarah O'Connor, Michaella Roberts, Joanna Faatoafe. Coach: Leon Cleal

South Australia: Cassie Ormsby, Tessa Wesson, Alicia Pienaar, Milli Gentle, Samantha Wayland, Zahn Anthony, Lauren Kildare, Tashara Wilson, Sophie Mclure, Laura Helbig, Kate Hinds, Tori Johns, Courtney Plowman, Hayley Hill, Georgia Dimasi, Kate McAuliffe, Djkeera O'Brien, Adele Cooper, Schehera Broderick, Keiren O'Dell. Coach: Max Bourke.

Victoria: Maeghan Ridder, Chloe Moyse, Beauty Mauafu – Autalaga, Georgina Uti, Heaven-Leigh Dakartis, Brooke Walker, Fa'atulia Pula, Shahana Te Tomo, Georgina Moana, Shaquille - Rashal Kaleopa Faiva, Jean-Shannel Robati, Jayne Kareroa, Pamela Bowden O' Leary, Maleyna Hunapo, Nikita Gentle, Tiana Kani, Viena Seumanufagai, T'keyah Leong-Thompson, Leeanne Tuai, Tasheena Toamau. Coach:Arana Tapea.

Western Australia: Elle Warren, Tiarne Barnett, Ariana Hira, Rheanna Quan, Mariah Bell, Juraea Turner, Kailey Thompson, Claudia Foster, Mahinarangi Clair, Chanelle Edwards, Te Rauhina Wall, Melissa Thomas, Anneka Stephens, Michaela Turner-Wallace, Cherysh Leaf, Sera Ravatudei, Tessah Roache, Xanthe Gray, Heather Matoe, Tui Cope. Coach: Brad Costello.

Squads - Under 19s

NSW City: Andie Robinson, Maddie Binding, Jessica Whelan, Luisa Yaranamua, Zali Hopkins, Fatafehi Hanisi, Rueben Cherrington, Losalio Sita Payne, Ryshe Faamausili, Tegan Dymock, Anneka Wilson, Leilani Wilson, Jessica Kennedy, Ebony Prior, Iesha Duckett, Ruby-Jean Kennard, Cassey Tohi-Hiku, Hope Tevaga, Folau Vaki, Zoe Cass. Coach: Kate Mullaly.

NSW Country: Teagan Berry, Charlize Lloyd-Phillips, Keele Browne, Jordyn Preston, Alyssa Shoulders, Keeley Kopara, Matilda Jones, Kyhamoana Tevi-Fuimaono, Taneka Todhunter, Rose Lina Tau, Bree Chester, Chantel Tugaga, Ula-Mari Time-Cribb, Sophie Clancy, Lily Baker, Tabua Tuinakauvadra, Tayla Montgomery, Tylah Vallance, Ruby Smith, Tiana Kore. Coach: Alicia-Kate Hawke.

Queensland Rubys: Liantre Simon-Anderson, April Ngatupuna, Chelsea Campbell, Clarissa Baira, Courtney-Lee Nolan, Georgina Tuitaalili, Indee Brown, Jazmon Tupou-Witchman, Jetaya Faifua, Jordii Mahendrarajah, Jayda Lole, Layne Northey, Sara Sautia, Sierra Maple, Skye Girard, Maddison Riedy-Brown, Tiana Raftstrand-Smith, Traevonnah Fisher, Tyesha Mikaio, Zoe Cook. Coach: Roy Leoni.

Queensland Sapphires: Emmogen Taumafai, Baylee Davies, Courtney Tamati, Destiny Brill, Ebony Laing, Emmanita Paki, Faith Tutauha, Fiona Jahnke, Hannah Larsson, Hannah Sorensen, India MacPhee, Jada Ferguson, Jayda Lofipo, Jasmine Peters, Keilee Joseph, Makenzie Weale, Nakita Sao, Oshanis Whakatau, Sera Koroi, Tiamo Williams. Coach: Gavin Lloyd.

Northern Territory: Shanoah Leedie, Rias Alviani, Kiera Kurnoth, Nanise Vakacavu, Ashlee Gilder, Kiana Toy, Talia Corrie, Ciara Aigea, Letoya McCoy, Rease Casey, Tylah Kingdon, Michala Shaw, Ellisa Niki, Erica Kurnoth, Cheyenne Frickmann, Taylah Rogers, Brooklyn Johnston, Toya Norris, Eve Genders, Jacquiline Manirakiza. Coach:Megan Clohesy.

South Australia: Ella Christie, Isabella Carroll, Tahlia North, Brooke Ridley, Audrey Holt, Kaitlin Chapman, Grace Bridge, Pamelarose Francis, Claire Ferguson, Ann Marie Tehuna Davidson, Siobhan Monaghan, Tyra-Lee Te Huna, Jaimee McCulla, Kavitha Anandasivam, Lauren Nguyen, Teliya Heraraka, Willow-Anne Ralston, Kimberley Craggs, Chloe Buttigieg, Kennedy Harrison-Vahu. Coach: Kelso McEwan.

Victoria: Chantelle Latu, Liupapa Tuuaga, Valerie Ioane, Melanie Moapati, Phoenix Mahakitau-Daniel, Mena Layfield, Monica Moore, Xysian Pakota, Heavenly Kidwell, Tersia Lemuaga-Nafatali, Sarah Gialanze, Grace Tuivaiti, Jule Tanuvasa, Halle Braybon, Summah Mauafa-Autalaga, Claudia Ghunaim, Savona Talau-Burgess, Ariana Matue, Jamaica Koka-Sonsene. Coach: Ali Tuai

Western Australia: Alesha Foster, Gabrielle Canicosa, Charmondelae Whaanga, Emysen Robinson, Dion Morgan, Tiana Graham, Nina Rutene, Adalaide Faamausili Fala, Ariana Ruru-Hinaki, Ngaroria McLeod-Cassidy, Nicole  Ledington, Kyarn Paekau, Brianna Young, Hineriu Thompson, Georgia Midson, Aliyah Grey, Nikita Maki, Santana Glassie, Tehani Tairea, Naomi Kamizona-Heke. Coach: Daniel Manning.